Dask bankalara garantör olacak
Temmuz 11, 2020

Dask bankalara garantör olacak

TSB Yönetim Kurulu Başkanı ve DASK Yönetim Kurulu

Üyesi Can Akın Çağlar, DASK'ın artık yeni vizyonunun

depremi finanse etmek değil deprem gerçekleşmeden

önce çare olan kentsel dönüşümün finansmanına garanti

sağlamak olduğunu söyledi.

Çağlar Türkiye'deki bir deprem için yurt dışından 30 milyar

liralık kaynak temin ettiklerini söyledi.

Çağlar,

2019 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı

Yarışması'nın finaline katıldı.

 

 

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Üyesi Can Akın Çağlar, artık DASK'ın yeni vizyonunun depremi finanse etmek değil deprem gerçekleşmeden önce çare olan kentsel dönüşümün finansmanına garanti sağlamak olduğunu söyledi. Kentsel dönüşüm projelerine hız kazandırılması ve bankacılık sisteminin bu projeleri desteklemesi için yardımcı olunması gerektiğini belirten Çağlar, TSB'nin önerisi olarak TOKİ tarafından gerçekleştirilecek projelerde yine TOKİ tarafından projenin ilerleyişine göre kredilerin peyderpey serbest bırakılması ve kredi verecek bankalara ise DASK tarafından garanti verilmesini içeren projeleri olduğunu hatırlattı

 

Çağlar, 2019 DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nın finaline katıldı.

1.8 TRİLYON LİRALIK KONUT GÜVENCEDE

Çağlar ayrıca DASK olarak yurtdışından reasürans yoluyla 30 milyar liralık kaynak temin ettiklerini 8 milyar liralık DASK varlığı ile birlikte herhangi bir depremde 38 milyar liralık varlığa sahip olduklarını belerterek, "Yani Türkiye, Allah korusun, bugün bir depremle karşılaşır ise bunun reasürans ayağında aşağı yukarı 30 milyar liralık bir fon, hemen bu depremin yaralarının sarılmasında kullanılabilecek" dedi.


11 LİRAYA DEPREM SİGORTASI

 İstanbul Osmanlı Arşivleri Kağıthane binasında düzenlenen etkinlikte konuşan Çağlar, deprem gerçeğiyle yaşayan Türkiye'nin, Zorunlu Deprem Sigortası'na önem vermesi gerektiğini vurgulayarak, Zorunlu Deprem Sigortası'nın düşük maliyetli yapısına dikkati çekti. Çağlar, fiyatlara ilişkin, "Ortalama prim 135 lira. Bugün aşağı yukarı ayda 11 liraya bir DASK poliçesini alabilme noktasındayız. Birinci derece, en riskli bölgelerde 100 metrekarelik bir ev aşağı yukarı 205 TL'ye sigortalanıyor ve bunun karşılığında da, Allah korusun, bir deprem olduğunda binlerle, on binlerle ifade edilen bir tazminat ödeme durumu söz konusu" ifadelerini kullandı.